איפה כדאי לקנות מגרש

בחלק זה אסביר על השלכות במיקום קניית המגרש ואיך לעשות זאת בצורה הנכונהמגרשים ותשואה והשבחה עתידית סיפור ממקור ראשון

כאשר מחליטים על קניית מגרש לבניה עתידית יש להבין את תוכניות המתאר החלות על האזור לצורך הדוגמה מקורב אלי קנה מגרש במושב בשרון שבשלב הקניה היה בתיכנון שלב ג של אותו מושב כאשר אפילו שלב ב לא היה בנוי והקרקע כולה הייתה אדמת בור שלא הייתה אפילו מעובדת.

15 שנים לאחר מכן אותו מגרש שנקנה בסכום של פחות מ 150,000 ש"ח שוויו הנוכחי הוא למעלה ממיליון ש"ח, יש עשרות ומאות דוגמאות לכך.

אך אם זאת עלינו להבין כי אנו צריכים סובלנות בצורה זו של השקעה וכמו כן היתי רואה בזה ברוב המקרים השקעה לדורות הבאים כלומר לילדנו.

אם כל אדם שהיה קונה קרקע ב 150,000 ש"ח לבנו כאשר זה היה נולד במקום לשים בתוכנית חיסכון היו כעבור 15 שנים בתוכנית החיסכון במקרה הטוב 250,000 ש"ח במגרשים ההיקפים הם שונים אך אם זאת יש לשקלל את נושא הסיכון סיכוי הקיים במגרשים.

ולכן אין לשים את כל החסכונות שלכם באפיק זה אלא סכום מסוים כפי שאני מסביר על תורת ההשקעות באתר זה.

גורם נוסף שיש לשקלל הוא מיקום המגרש

במידה ואתם מעוניינים בית צמוד קרקע בעתיד חפשו תוכניות מתאר ליד מושבים ובאזור כפרי, באזורים אלו הסבירות לכך שבסיום ההפשרה הקרקע תיועד לבניה עצמית במגרשים צמודת קרקע היא כמעט ודאית לעומת זאת במגרשים המצויים תחת תוכנית בניין עיר לבניה רוויה (בנינים) בסיום הבניה רוב בעלי הקרקע מניסיוני אינם מוכרים את הקרקע אלא מתאגדים בהסכם קומבינציה מול קבלן ונוצרת מערכת יחסים כאשר הקבלן מקבל אחוזים מסה"כ הדירות בבניין הנבנה בדרך כלל 60 אחוז מהדירות ואלו בעלי הקרקע מקבלים כ 40 אחוז מהדירות בפרויקט או את השווי הכספי שלהם על פי ההסכם.


בדיקת התוכניות

באתר זה תוכלו להבין באופן מעמיק כיצד לבחון את תוכניות המתאר החלות על השטח ואיך נבין אותם אך אם זאת אני ממליץ באופן חד משמעי לאחר שתבצעו את הבדיקות בעצמכם ותמצאו את הקרקע שאותה אתם רוצים ובמיקום המתאים, שלמו כמה מאות שקלים לאנשי מקצוע כגון שמאי מקרקעין שיבחנו את הנושא בעצמם.

זכרו כי גם בקניה של רכב נהוג לקחת אותו למוסך לבדיקה, בקניית דירה חדשה אנו בודקים על ידי חברת בדק בית ומן הראוי כי נבדוק השקעה בשוק ההון על ידי התייעצות עם יועצי השקעות ולכן בשקעה בקרקעות רצוי ואף אני מצפה מכם לבדוק את ההשקעה על ידי שמאי מקרקעין.

סובלנות

השקעה בקרקע דורשת סובלנות, זכרו כי גם במקרים הטובים ביותר כי אני מכיר לקח לפחות 7 שנים למימוש ההשקעה בקרקעות במערב חדרה שנקנו בסכום של 50,000 ש"ח לדונם ונמכרו עוד לפני ההפשרה בסכום של 150,000 ש"ח לאותו דונם וכיום שווים למעלה ממיליון לאותו מגרש.

היתרון הוא שאין צורך לנהל השקעה זו בניגוד לדירות להשקעה ועוד השקעות שצורכות זמן, אנו פשוט צריכים זמן ולבצע את ההחלטה הנכונה לקניית הקרקע הנכונה אחרי הבדיקות.

קניה מחברות מסודרות

במידה ואתם לא סוחרי קרקע מקצועיים אל תתפתו להבטחות מגורמים פרטיים אלא עם התאגדתם כמה רוכשים ברשות אדם שלוקח על עצמו את הפרויקט של ניהול ההפשרה או במידה ורכשתם קרקע אשר אתם יודעים כי העירייה או המועצה ינהלו את התהליכים.

קנו קרקע מחברה מסודרת שתנהל את תהליך איגוד הקונים ותהליך ההפשרה.

מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
מאגר המגרשים הגדול בישראל וכל מה שחובה לדעת שקונים מגרש להשקעה ולבניה
קבוצת נדל״ן דיל